Video Solutions Services Presales Engineer

București, 07.09.2023

Konica Minolta, lider în industria de print și integrator de soluții de management electronic al documentelor, cu o activitate de peste 30 de ani pe piața din România deține, de asemenea, în portofoliu sisteme de supraveghere video premium și soluții de analiză video avansată cu Inteligență Artificială, destinate companiilor din numeroase domenii de activitate, de la sectorul industrial și de producție, logistică, energie și utilități, construcții, retail, sectorul medical, transporturi și infrastructură, până la sectorul public sau educație.
Konica Minolta vă oferă șansa de a vă alătura unei echipe de peste 40 000 de profesioniști din întreaga lume, care dezvoltă continuu tehnologii și produse avansate destinate capturii, prelucrării și reproducerii imaginilor, esențiale în domeniul comunicației digitale.

Descrierea postului:

  • Planifică și elaborează soluții tehnice pentru sisteme de supraveghere video și sisteme de analiză video avansată
  • Gestionează relația cu producătorii și distribuitorii de produse și servicii necesare în alcătuirea soluției complete
  • Oferă suport tehnic pentru membrii echipei și clienți, pentru domeniul de responsabilitate atribuit

Cerințe:
  • Experiență relevantă în domeniul soluțiilor de securitate fizică
  • Experiență în proiectarea de soluții integrate de securitate fizică
  • Cunoștințe de legislație specifică domeniului de securitate fizică
  • Cunoștințe referitoare la integrarea și interconectarea sistemelor de securitate
  • Cunoștințe referitoare la configurarea serverelor de aplicații și stocare
  • Experiență în gestionarea licitațiilor și a procedurilor RFP
  • Capacitate de gestionare a relației și negociere comercială cu producători, distribuitori, vendori
  • Abilitate de relaționare cu clienții pentru înțelegerea cerințelor și propunerea de soluții tehnice relevante
  • Cunoașterea soluțiilor MOBOTIX constituie avantaj
  • Studii superioare tehnice / cursuri de specialitate
  • Cunoștințe avansate de limba engleză
  • Cunoștințe de operare Windows, MS Office și cunoștințe rețele locale calculatoare
  • Carnet de conducere categoria B
  • Aptitudini de învățare, comunicare, control, lucru cu documente, spirit de observație, capacitate de înțelegere a problemelor, spirit de echipă

Oferta (bonusuri, beneficii):
  • Pachet de venituri (salariu + comision)
  • Laptop, telefon, documentație tehnică, instrumente și dispozitive necesare intervențiilor tehnice și diagnosticării echipamentelor, materiale documentare
  • Training-uri și certificări periodice

Notă: Se vor lua în considerare doar aplicațiile care îndeplinesc integral cerințele de mai sus.
Ne puteți trimite CV-ul pe adresa: resurse.umane@konicaminolta.ro. Numai candidații selecționați vor fi contactați.